Nivelles - wyrosło wokół opactwa założonego w 648 roku. Aż do likwidacji opactwa przez armię stanowiło ono jeden z najpotężniejszych ośrodków życia zakonnego w tym regionie. Po Wielkiej Rewolucji Francuskiej, z 1798 roku, ocalał jedynie kościół klasztorny, wzniesiony w X wieku, który został później nazwany kolegiatą św. Gertrudy. Fundatorką świątyni była żona majordoma Austrazji Pepina Starszego, św. Iduberga (Ida), a nazwa pochodzi od imienia jej córki. Gertruda została pierwszą przeoryszą kościoła, a z ludowych podań wynika, że w szczególności dbała o biednych i chorych, których codziennie odwiedzała. Z racji pokrewieństwa ojca z Pepinem Młodszym w żyłach Gertrudy płynęła krew Karola Wielkiego wskrzesiciela Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
|
Vertikal Divider
Warto odnotować kilka świeckich opatek, bowiem były nimi - od pewnego czasu - postaci wielkie. I tak na przełomie IX i X wieku funkcję tę dzierżyła Gizela, córka Karolinga, Lotara II, jej zastępczynią była zaś Matylda, żona Henryka I, tej zaś Teofana, żona Ottona II, która otrzymała opactwo, wraz z włościami jako wiano. Po śmierci Teofany kończą się w opactwie rządy świeckich opatek, które zastępują mniszki.
Vertikal Divider
W średniowieczu Nivelles było warownym miasteczkiem otoczonym potężnym wałem o szerokości około 2,5 m. Przed wałem znajdowała się głęboka, częściowo zalana fosa. Wejście do miasta było możliwe tylko przez jedną z siedmiu bram warownych, które były strzeżone przez rycerzy i zamknięte w nocy. W skład fortyfikacji miejskich wchodziło dziewięć wież, z których każda miała wąskie szczeliny, pozwalające strażnikom kontrolować podejście do miasta. W XIX wieku wały obronne rozebrano, kiedy stały się przeszkodą dla ekspansji miasta. Dzisiaj istnieją już tylko nieliczne ślady obwarowania miasta, m.in, Wieża Simone, zwana także Wieżą Diabła.