Miasto, które po hekatombie I Wojny Światowej podniosło się z kolan. Niemal całkowicie zrównane z ziemią, po około 20 latach żmudnej odbudowy, odzyskało dawny blask. Wierna odbudowa miasta wcale nie była taka oczywista. W tej sprawie spierali się zwolennicy dwóch koncepcji. Drugą była budowa całkiem nowego miasta. Na szczęście koncepcja odbudowy historycznej zwyciężyła. W 1928 roku rozpoczęto odbudowę sukiennic. Pracą dowodził architekt Jules Coomans. W 1934 roku zrekonstruowano skrzydło zachodnie i wieżę sukiennic. Jules Coomans zmarł w 1937 roku, przed końcem odbudowy zachodniego skrzydła. Kontynuację jego pracy prowadził architekt P.A. Pawuwels.
Dzisiaj Ieper jest małym miastem w zachodniej części Belgii. Nosi nazwę Miasta Pokoju i utrzymuje bliskie stosunki z japońską Hiroszimą, która również została tragicznie doświadczona przez działania wojenne. Ieper to również miejsce wycieczek tysięcy pasjonatów I Wojny Światowej, którzy odwiedzają miejsca spoczynku setek tysięcy żołnierzy poległych w krwawych walkach o Ieper. W okolicach miasta mogą oni odwiedzać około 156 cmentarzy, które są dowodem okropieństw wojennych.
Miasto to jest również przykładem niesamowitego hartu ducha mieszkańców, którzy przywrócili jego historyczny wygląd następnym pokoleniom. O hekatombie, której doznało Ypres podczas I Wojny Światowej przypomina dzisiaj także pomnik Ofiar I Wojny Światowej znajdujący się obok sukiennic oraz przede wszystkim monumentalny Menina Gate Memorial. Pomnik ku czci żołnierzy brytyjskich oraz wspólnoty brytyjskiej, na którego ścianach wyryto nazwiska 54.389 oficerów i żołnierzy, których grobów nigdy nie odnaleziono.
TO THE ARMIES
OF THE BRITISH EMPIRE WHO STOOD HERE FROM 1914 TO 1918 AND TO THOSE OF THEIR DEAD WHO HAVE NO KNOWN GRAVE |
AD MAJOREM DEI GLORIAM
HERE ARE RECORDED NAMES OF OFFICERS AND MEN WHO FELL IN YPRES SALIENT BUT TO WHOM THE FORTUNE OF WAR DENIED THE KNOWN AND HONOURED BURIAL GIVEN TO THEIR COMRADES IN DEATH |